Zresetuj hasło

Co warto zobaczyć

w Trójmieście?
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyniki wyszukiwania
20 kwietnia 2019

Co warto zobaczyć?

Poniżej prezentujemy Wam wybrane przez nas kultowe miejsca w Trójmieście!

Gdańsk

Trakt Królewski, ulica Długa i zabytki

Większość obiektów zabytkowych skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem. Szczególnie polecamy naszą ukochaną ulicę Mariacką, skąd niedaleko do najbardziej okazałych, reprezentacyjnych ulic, czyli Długiej i Długiego Targu tworzących razem Trakt Królewski. To tu znajduje się słynna fontanna Neptuna i Dwór Artusa.


Bazylika Mariacka

Podkramarska 5

Jest to największa ceglana świątynia na świecie. Świątynia może pomieścić 25 tys. osób! Z ciekawostek można jeszcze dodać, że bazylikę wznoszono etapami aż przez 159 lat, a także to że oświetlona jest przez 37 olbrzymich ostrołukowych okien, z których największe, ozdobione witrażem ma 127 m2. Wewnątrz znajdziemy rekonstrukcję 13-metrowego zegara astronomicznego wykonanego przez Handa Duringera w XV wieku. Co ciekawe, za sprawą zazdrośników autor zegara został oślepiony. A kiedy zegar się popsuł, mistrz zamiast go naprawić, uderzył w niego młotem, po czym nieszczęśliwie skończył swoje życie, skacząc z zegara na posadzkę kościoła.

Za dodatkową opłatą możecie wejść też na wieżę kościoła, skąd roztacza się widok na miasto i Zatokę Gdańską.

Długie Pobrzeże

ciągnący się wzdłuż Motławy deptak, na którym znajduje się ciąg gotyckich bram wodnych kolejno: Krowia z XIV w., Chlebnicka z XV w., Mariacka z XV w., Św. Ducha, odbudowana w latach 90-tych, oraz słynny Żuraw.

Koniecznie zajrzyjcie na Wyspę Spichrzów – widok na Długie Pobrzeże z tej perspektywy na długo zapadnie Wam w pamięć!

Sopot

„Monciak” – ulica Bohaterów Monte Cassino

Główny deptak, kultowe już miejsce na mapie Sopotu. Po jego obu stronach umiejscowione są malownicze kamieniczki z kawiarniami, restauracjami, galeriami. Przy Monciaku umiejscowiony jest neogotycki kościół św. Jerzego z 1901 roku oraz słynny już Krzywy Domek. Warto „odbić” od głównego deptaka i przespacerować się zacisznymi uliczkami Sopotu, szczególnie polecamy taki spacer po sezonie – cisza, piękna architektura i niepowtarzalny klimat urokliwych uliczek.

Molo w Sopocie

W Sopocie możemy się pochwalić najdłuższym molem w Europie, bo wynosi aż 511m! Stanowiąc centralny punkt Trójmiasta jest fantastycznym miejscem do podziwiania widoków trójmiejskiego wybrzeża. W 2011 roku została dobudowana marina z miejscem na 100 jachtów. Spacer sopockim molo jest zdecydowanie obowiązkowym punktem wycieczki!

 

Gdynia

Ulica Świętojańska i gdyński modernizm

Czy wiedzieliście, że architektura śródmieścia Gdyni jest na tyle charakterystyczna, że uczą o nich nawet na zagranicznych uczelniach? Okna w kształcie bulajów, zaokrąglenia czy maszty – te wszystkie elementy w architekturze nawiązują do nadmorskiego klimatu, który niewątpliwie Gdynia ma! Miasto było budowane od podstaw w okresie 20-lecia międzywojennego, jako polskie „okno na świat”, co zaowocowało spójną architekturą miasta. Gdynia jest stosunkowo młodym miastem, bo prawa miejskie zyskała w 1926 roku, ale nie czyni to jej wcale mniej unikalnym miejscem.

Bulwar Nadmorski

Bulwar Nadmorski to najpopularniejszy w Gdyni trakt spacerowy. Ma 1, 5 km długości, jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych. Jest jednym ze znaków rozpoznawczych Gdyni. Spacer bulwarem jest fantastycznym punktem widokowym, skąd możemy podziwiać Zatokę Gdańską.

Dar Pomorza i ORP Błyskawica
aleja Jana Pawła II

Spacerując aleją Jana Pawła II w Gdyni po drodze napotkacie liczne statki, ale niewątpliwie najbardziej wyjątkowymi są Dar Pomorza oraz ORP Błyskawica. Dar Pomorza to trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982 zacumowany w Gdyni jako statek-muzeum, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. ORP Błyskawica to polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Od 1 maja 1976 roku zacumowany jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem „Pro Memoria”.

Kategoria: porady